ООО «БОНАСЕНС»

Правовое сопровождение бизнеса

Главная » Новости » Не мала баба клопоту
Суббота, 24 Фев 2018
  • Russian (CIS)
  • English (United Kingdom)

Не мала баба клопоту

E-mail Печать

Згідно зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов′язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2015 № 77-VIII, зокрема, зобов′язав роботодавців обов′язково повідомляти органи ДФС про прийняття працівника на роботу. Такі заходи нібито повинні допомогти фіскальним органам в боротьбі з недобросовісними роботодавцями. зобов′язати-то зобов′язали. А встановити порядок повідомлення контролюючі органи забули. Тому, починаючи роботу після новорічних свят у січні 2015 року, у роботодавців голова вже починала боліти не від пережитих свят, а від того, яким же чином повідомляти ДФС про найнятих працівників. І головний біль цей був не безпідставний, адже передбачити дії знаних віртуозів із органів ДФС у такій неврегульованій ситуації важко передбачити.

Але «не довго» страждали і вагались роботодавці, вже в Листі від 29.01.2015 № 2627/7/99-99-17-03-01-17 ДФС рекомендувала тимчасово інформацію про прийнятого працівника відображати в Таблиці 5 Додатку 4 до Порядку формування та надання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого ЄСВ. Цей звіт повинен був надаватись кожного місяця до 20 числа. Це дозволяло роботодавцям приймати працівників протягом місяця і повідомляти про це фіскальні органи раз на місяць.

Так би всі жили і надалі, але Кабмін все таки вирішив прийняти Порядок повідомлення ДФС про прийняття працівника на роботу. Так, 27 червня 2015 року набула чинності Постанова № 413 від 17 червня 2015 року. В зазначеній Постанові Кабмін виявив не абияку винахідливість у боротьбі із «завжди винними роботодавцями». А саме, він зобов′язав останніх повідомляти органи ДФС про прийнятих осіб не в день, не на наступний день після прийняття працівника, а до початку роботи працівника (!). Браво! Кабмін на чолі з «воїном світла» завдали нищівного удару по «злочинним роботодавцям», але, чи є доцільним та реальним такий механізм на практиці, це вже питання десяте. Отже, що із цього вийшло.

При прийняття працівника на роботу, роботодавець зобов′язаний видати наказ чи розпорядження про прийняття на роботу і одразу подати повідомлення до органу ДФС за встановленою формою. В цей час працівник вже стоїть на низькому старті й чекає «команди «На старт! Увага! Марш!» від фіскалів, і тільки з моменту повідомлення, і ні в якому разі не раніше (!), працівник може приступити до виконання своїх трудових обов′язків. Все це схоже на комедійний квест, але якщо на підприємство завітає перевірка і виявить, що працівник працює без попереднього повідомлення податкових органів, це буде визнано порушенням.

Відповідно до п. 4 ч.2 ст. 265 КЗпП за порушення інших вимог трудового законодавства, не передбачених в цій статті, порушник сплачує штраф у розмірі однієї мінімальної зарплати. У ч. 3 ст. 24 КЗпП зазначається, що працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформлений наказом чи розпорядження власника та повідомлення органу ДФС про прийняття працівника на роботу. Отже, якщо вищезазначена ситуація мала місце, роботодавець ризикує заплатити із своєї кишені 1218 грн штрафу.

Таким чином, з огляду сьогоднішні обставини, рекомендуємо завчасно повідомляти органи ДФС про прийняття працівника на роботу шляхом подання повідомлення:

за день до початку виконання працівником фактичних трудових обов′язків;

якщо працівник приступає до роботи в день повідомлення органи ДФС, час початку виконання трудових обов′язків повинен наступати після часу, з якого вважається повідомленою ДФС. Наприклад, якщо орган ДФС повідомлений об 11 годині, то в табелі обліку робочого часу початок роботи повинен наступати після 11 години.

Крім того, якщо повідомлення ДФС надсилається в електронному вигляді то час повідомлення в голинах і хвилинах в системі чітко фіксується. Якщо повідомлення надається безпосередньо до органу ДФС у паперовому вигляді, час повідомлення у годинах і хвилинах ніде не фіксується, а проставляється на повідомленні печатка контролюючого органу.